Poljedelstvo Govedoreja Prašičereja Vinogradništvo in vinarstvo Sadjarstvo Predelava mleka Zelenjadarstvo Dopolnitve dejavnosti na kmetijah Ekološka pridelava Namakanje Agrarna ekonomika Knjigovodstvo za kmete, FADN Ostale teme
Letnik 2019 je v povprečju količinsko in kvalitetno bogat letnik. Vinogradi, kjer ni bilo toče, (pretežni del Haloz) se nadejajo nadpovprečnih količin grozdja z dobro kvaliteto, kjer pa ja toča sklestila grozdje (pretežni del Slovenskih Goric in del Haloz), pa je pri trgatvi smiselno opraviti odbiro zdravega grozdja za doseg kvalitetnih vin. Prodaja grozdja tudi letos nekaterim vinogradnikom predstavlja velik problem. Večje kleti ne odkupujejo grozdja od vinogradnikov, s katerimi nimajo sklenjenih večletnih pogodb, privatni vinogradniki/vinarji, katerim je toča sklestila pridelek (letos je možen dokup grozdja zaradi naravnih nesreč) pa so na trgu hitro dokupili grozdje, vendar še ostajajo večje količine v vinogradih. Ena od rešitev, kaj storiti z grozdjem je pridelava vin poznih trgatev. Letnik je primeren za pridelavo, saj so kisline v grozdju nekoliko višje, vendar predpostavljamo, da mora biti grozdje zdravo (brez cik gnilobe!). Zaželena je zaščita grozdja z mrežo proti ptičem.
Čeprav pogosto slišimo, da o nogometu in kmetijstvu vedo vsi vse, se zdi, da smo kmetijci po vremenski plati vedno bolj ogrožena vrsta. Nepokrita industrija, kot so jo včasih imenovali, ima v sedanjosti resda več možnosti za obrambo pred kako izmed vremenskih neprilik (toča ali suša). V praksi pa se srečujemo z naravnost strašljivimi posledicami npr. vse pogostejših pojavov toče, kot denimo na Ptujskem, 7. julija 2019. Še pogostejši in zelo škodljivi so pojavi vročinskih valov, ki predvsem na lahkih, nenamakanih tleh povzročajo enormno škodo z izpadom pridelka. Mnogi svoje proizvodnje na poljih in v nasadih iz določenih razlogov ne zavarujejo, kar zagotavljanje eksistence od kmetijske proizvodnje še bolj otežuje.
V zadnjih desetletji veliko govorimo o klimatskih spremembah posebej ob pogostejših vremenskih pojavih, ki povzročajo katastrofalne posledice na kmetijskih površinah in rastlinah.
Pridelujemo ga v poletno jesenskem času, vendar ga v zadnjih letih manj opažamo na naših njivah in vrtovih. Pred leti smo kitajsko zelje pridelovali na večjih površinah. To je zelo zanimiva in okusna zelenjadnica, ki jo lahko uporabljamo presno v solati ali pa kuhano v različnih jedeh (v solati s krompirjem ali mešani solati, ali kot razne prikuhe, ali kot dodatek v zelenjavnih juhah, ali ocvrti z raznimi dodatki itd).
Celoten članek PDF (za prenos kliknite tukaj)