Na spletni strani UVHVVR je bilo objavljeno navodilo za uveljavljanje finančnega nadomestila za odpravo škode zaradi zlate trsne rumenice.
Letnik 2019 je v povprečju količinsko in kvalitetno bogat letnik. Vinogradi, kjer ni bilo toče, (pretežni del Haloz) se nadejajo nadpovprečnih količin grozdja z dobro kvaliteto, kjer pa ja toča sklestila grozdje (pretežni del Slovenskih Goric in del Haloz), pa je pri trgatvi smiselno opraviti odbiro zdravega grozdja za doseg kvalitetnih vin. Prodaja grozdja tudi letos nekaterim vinogradnikom predstavlja velik problem. Večje kleti ne odkupujejo grozdja od vinogradnikov, s katerimi nimajo sklenjenih večletnih pogodb, privatni vinogradniki/vinarji, katerim je toča sklestila pridelek (letos je možen dokup grozdja zaradi naravnih nesreč) pa so na trgu hitro dokupili grozdje, vendar še ostajajo večje količine v vinogradih. Ena od rešitev, kaj storiti z grozdjem je pridelava vin poznih trgatev. Letnik je primeren za pridelavo, saj so kisline v grozdju nekoliko višje, vendar predpostavljamo, da mora biti grozdje zdravo (brez cik gnilobe!). Zaželena je zaščita grozdja z mrežo proti ptičem.
Z namenom obvladovanja zlate trsne rumenice v Sloveniji je Vlada sprejela in objavila Uredbo o ukrepih za zatiranje in preprečevanje širjenja zlate trsne rumenice (Uradni list RS, št. 83/23 in 60/24). Glede na stopnjo razširjenosti in okuženosti vinogradov so določena razmejena območja za zlato trsno rumenico za območje zahodne, jugovzhodne in severovzhodne Slovenije, ki so sestavljena iz okuženih območij in varovalnih pasov. Zaradi številnih novih okužb so bila razmejena območja spremenjena v maju 2024 in sicer so bila povečana okužena območja v SV in tudi v JV Sloveniji.
Vinska trta je v vinogradih SV Slovenije že večinoma odcvetela, fenološka faza – BBCH 69 (konec cvetenja) – BBCH 73 (Jagode velikosti prosenih zrn; grozdiči se začenjajo povešati). Trenutno ameriškega škržatka (Scaphoideus titanus Ball.) v vinogradih najdemo v stadiju ličinke L1 in L2 ter tudi prve ličinke L3 stadija.
Sporočamo vam, da bo v naslednjih dneh čas za zatiranje ameriškega škržatka, ki je poleg odstranjevanja okuženih trt ključni ukrep za preprečevanje širjenja zlate trsne rumenice, zato je nujno čim bolj znižati populacijo prenašalca ameriškega škržatka.
Prvo tretiranje je na območju SV Slovenije treba opraviti, ko bo trta povsem odcvetela in najkasneje do 23. junija.
Spoštovani,
V drugi polovici avgusta 2023 so pooblaščeni fitosanitarni pregledniki na podlagi prijav pričeli s pregledi vinogradov na okuženem območju za potrditev pojava zlate trsne rumenice v vinogradu.
Ker se rok za oddajo vlog za finančno nadomestilo za odpravo škode zaradi zlate trsne rumenice na okuženih območjih, ki je določen z Uredbo o ukrepih za zatiranje in preprečevanje širjenja zlate trsne rumenice (Uradni list RS, št. 85/23) počasi izteka (31. oktober 2023) in hkrati trta zaključuje z vegetacijo in so posledično bolezenska znamenje zlate trsne rumenice na mnogih lokacijah že slabše vidna, POZIVAMO vinogradnike, da pohitite s prijavo vinogradov za preglede.
Vse, ki želite oddati vlogo za uveljavitev finančnega nadomestila še v letošnjem letu,
POZIVAMO,
da prijavo vinogradov za pregled oddate najkasneje v ponedeljek, 23. oktobra 2023.
Le tako bodo lahko fitosanitarni pregledniki z vami pravočasno uskladili termin za pregled vinogradov, opravili preglede v prijavljenih vinogradih in izdali zapisnike o potrditvi pojava zlate trsne rumenice v vinogradih, vinogradniki pa boste lahko še pravočasno uredili stanje v RKG ter na Agencijo Republike Slovenije za kmetijske trge in razvoj podeželja pravočasno oddali vlogo za pridobitev finančnega nadomestila za odpravo škode zaradi zlate trsne rumenice na okuženih območjih.
Širšo okolico Ptuja so v drugi polovici julija prizadela močna neurja, ki so povzročila zelo veliko škodo na poljščinah in trajnih nasadih. Ponekod je prišlo tudi do 100 % izpada pridelka. Na njivah imamo zaradi neugodnega vremena v času žetve še veliko nepožetih žit (pšenica, tritikala). Neurje s točo in orkanskim vetrom je prizadelo pšenico v času polne zrelosti, kar je povzročilo večje izpadanje zrnja ter poleganje. Koruza je bila v času neurij v fazi metličenja in oprašitve. Motnje v tej fazi lahko povzročijo bistveno zmanjšanje pridelka. Veliko škodo so neurja povzročila še na zelenjadnicah, odkrilo ter poškodovalo je tudi rastlinjake.
PRIJAVE VEČ NISO MOŽNE!!!
PROGRAM (PDF)
UŽIVAJ ODGOVORNO!
VABILO PDF (za prenos kliknite tukaj)
VABILO PDF (zaprenos kliknite tukaj)