KGZ Ptuj X
GO

Razpisi

 

Novice - Govedoreja - petek, 11. julij 2025

Pričeli smo z obiski partnerskih kmetij v okviru EIP projekta

09. 07. 2025 smo na KGZS Zavod Ptuj pričeli z obiski partnerskih kmetij v okviru EIP projekta »Izboljšanje zdravja parkljev in dobrobiti krav molznic z upoštevanjem vplivnih parametrov okolja«.

Cilj projekta je uvajanje okolju in živalim prijaznih sistemov upravljanja govedorejske kmetije z vključitvijo digitalizacije in podpornih orodij, ki zagotavljajo boljše zdravstveno stanje in počutje živali na govedorejski kmetiji. Poseben poudarek je dan razvoju in uporabi aplikacij, ki bodo omogočila izboljšanje zdravja in počutja živali ter uporabe razpoložljivih podatkov iz senzorskih aplikacij z vidika učinkovitejšega managementa za namen prireje kakovostnega mleka in mesa. Iskali bomo rešitve, ki vplivajo na zdravje in dobro počutje živali, blažijo negativne vplive klimatskih sprememb, zmanjšujejo emisije amonijaka in TPG ter izboljšujejo biodiverziteto travne ruše prilagojene na podnebne spremembe. V času projektnih aktivnosti bomo oblikovali dobre prakse upravljanja govedorejske kmetije, pri čemer bo poseben poudarek namenjen inovativnim sistemom namestitve živali, ki dokazano ugodno vplivajo na zdravje in dobro počutje živali, zmanjšujejo negativne vplive klimatskih sprememb, zmanjšujejo emisije amonijaka in toplogrednih plinov ter izboljšujejo kakovost in strukturo tal, kar omogoča pridelavo bolj kakovostne krme za živali in izboljšanje biodiverzitete travne ruše prilagojene na podnebne spremembe. V nadaljevanju navajamo podrobnejše cilje projekta.

🔍Prvi obisk smo opravili na kmetiji Skok iz Žetal, kjer redijo krave molznice v vezani reji s kombinacijo paše. Mleko večinoma oddajajo v mlekarsko zadrugo, del pa predelajo v vrhunske mlečne izdelke. Na ogledu smo si skupaj z nosilcem kmetije Maticem, ogledali stanje živali in pogoje reje ter se dogovorili o nadaljnjih korakih sodelovanja. Takšna kmetija je ključnega pomena za projekt, saj nam omogoča vpogled v počutje, zdravstveno stanje in izzive reje v vezani reji, ki je še vedno zelo razširjena oblika reje v Sloveniji. Zbrane podatke bomo primerjali z drugimi načini reje, s posebnim poudarkom na zdravju in boleznih parkljev.

🟢Veselimo se nadaljnjega sodelovanja in konkretnih ugotovitev, ki bodo pripomogle k izboljšanju dobrega počutja in zdravja živali na slovenskih kmetijah.

 

 

 

 

Nazaj na seznam novic