Vozličasti dermatitis je zelo nalezljiva virusna bolezen prežvekovalcev. Pojav vozličastega dermatitisa ima velik ekonomski vpliv, in sicer zaradi škod in izgub, ki nastanejo v proizvodnji (upad mlečnosti, zmanjšana kakovost kož) in zaradi prepovedi premikov živali in proizvodov. Vozličasti dermatitis še nikoli ni bil ugotovljen v Sloveniji.
Drobnica ne oboleva in za človeka Vozličasti dermatitis ni nevaren.
V več delih Italije in v Franciji je bil v zadnjih dneh potrjen vozličasti dermatitis.
Bolezen je bila 21. junija potrjena na Sardiniji, 25. junija pa v Lombardiji. Do 3. julija je Italija skupno potrdila 14 izbruhov. Francija je primer bolezni na jugovzhodu države potrdila 30. junija in se je ugotovil že v večih rejah. Način vnosa bolezni na Sardinijo ni znan, glede na starost sprememb se ocenjuje, da je do vnosa virusa prišlo pred približno tremi meseci. V Lombardijo se je bolezen prenesla s premikom živali z okuženega obrata na Sardiniji. Obe državi izvajata nujne ukrepe za zajezitev bolezni, izvedli pa bosta tudi zaščitno cepljenje v nujnih primerih.
Državno središče za nadzor bolezni (DSNB) je določilo nekatere ukrepe za zgodnje odkrivanje in preprečevanje vnosa in širjenja bolezni.
DSNB je za zagotavljanje zgodnjega odkrivanja bolezni v Sloveniji določil 20-kilometrski pas vzdolž meje z Italijo kot območje povečanega tveganja za vnos bolezni. V obratih znotraj območja se bodo izvedli naključni klinični pregledi živali. Najučinkovitejši ukrep za nadzor bolezni je cepljenje živali, zato je Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) tudi začela s postopkom nabave cepiva, v primeru da bi bilo potrebno cepljenje. Živo oslabljeno cepivo pride v poštev, zato pa je potrebno pripraviti celovit program s vsemi evidencami in znanimi posledicami za promet živali. Cepivo v Sloveniji zaenkrat še ni na voljo, za njegovo uporabo je potrebna odobritev pristojnih organov.
Biovarnost
Rejce naj dosledno izvajajo biovarnostne (nakup živali iz preverjenih rej, uporaba zaščitne obleke in obutve, karantena, čiščenje in razkuževanje prevoznih sredstev, preprečevanje dostopa v hlev nepooblaščenim osebam in izvajanje dezinsekcije), ki so ključni za preprečevanje vnosa bolezni tako v državo kot rejo.
Prav tako naj pozorno spremljajo zdravstveno stanje svojih živali.
Če opazijo znake, na podlagi katerih bi lahko posumili na Vozličasti dermatitis, o tem nemudoma sporočijo svojemu veterinarju, da se živali pregledajo.
Klinični znaki
Bolezen se kaže s povišano temperaturo tudi do 41 stopinj, vnetjem nosne sluznice, očesnih veznic in prekomernim slinjenjem. Pri obolelih živalih se znatno zniža mlečnost. Pojavijo se boleči vozliči velikosti 2 do 5 cm, ki se razvijejo po celem telesu, predvsem po glavi, vratu, vimenu in presredku. Vozliči prizadenejo kožo in podkožje, iz njih se lahko izloča serozna tekočina. Po dveh tednih lahko vozliči nekrotizirajo. Po sluznicah ustne votline, prebavil, sapnika in pljuč se pojavijo lezije. Živali so depresivne, neješče in hujšajo. Bezgavke so povečane, pojavijo se otekline po okončinah.
Smrtnost je v povprečju 2 %, doseže pa lahko tudi večji delež, do 10 %.
Bolezen se lahko hitro širi, predvsem s premiki okuženih živali.
Glavni način prenosa bolezni je mehanski prenos s prenašalci iz debla členonožcev (Arthropoda), na primer obadi, muhe, mušice, klopi komarji in pršice. Čeprav do sedaj ni bila ugotovljena specifična vrsta vektorja, imajo komarji (na primer Culex mirificens in Aedes natrionus) in muhe (na primer Stomoxys calcitrans in Biomyia fasciata) pomembno vlogo pri prenosu bolezni.
Prenos je možen tudi z neposrednim stikom, okuženim semenom, neobdelanimi živalskimi kožami in njihovimi izdelki (na primer lovske trofeje), surovimi mesnimi izdelki, surovimi mlečnimi izdelki in živalsko krmo, pridobljeno iz njih, vključno s kolostrumom. Do prenosa bolezni lahko pride tudi z zaužitjem vode in krme, onesnažene s slino okužene živali. V manjši meri lahko predstavlja vir okužbe tudi neposreden stik med okuženimi živalmi.
Inkubacijska doba je 28 dni. Bolezni se ne zdravi.
Poleg izločanja vseh okuženih in dovzetnih živali v čredi in omejitve premikov dovzetnih živali in živalskih proizvodov, velja za najučinkovitejši ukrep za nadzor bolezni obvezno masovno cepljenje (95 odstotna precepljenost) s homolognim, oslabljenim sevom LSDV (Neethling).
Uničenje živali in stroški razkuževanja v primeru izbruha Vozličastega dermatitisa se rejcu stroški povrnejo, ker spada nevarna virusna bolezen v to skupino bolezni, kjer se stroški sanacije povrnejo.
Pripravil:
Peter Pribožič, univ.dipl.ing.zoot.
Vir
https://www.gov.si/teme/vozlicasti-dermatitis/
https://www.gov.si/assets/organi-v-sestavi/UVHVVR/Bolezni-zivali/Nacrti-ukrepov/Vozlicasti-dermatitis-posodobljeno-11.-11.-2019.pdf
Nazaj na seznam novic